PDFDrukujEmail

TECHNIKI WYKONYWANIA POŁĄCZEŃ STAŁYCH

Połączenia stałe/nierozłączne/nierozerwalne znajdują się głównie wewnątrz urządzeń, służą do połączenia wtyków i gniazd tablicowych z kablami itd.

Więcej…

 
 

PDFDrukujEmail

TRANSFORMATORY AUDIO

Technika transformatorowa w urządzeniach audio odchodzi w zapomnienie. Jedyna pozostała gałąź to wzmacniacze i procesory lampowe. Przyczyną eliminacji transformatorów z toru sygnałowego są w głównej mierze wprowadzane zniekształcenia sygnału, wysoki koszt wykonania, często kłopotliwe duże wymiary i waga, nie wspominając o problemach z wyeliminowaniem wpływu zakłóceń oraz wzbudzeń. W dobie półprzewodników i cyfrowego przetwarzania sygnałów, rola transformatora została bezpowrotnie zepchnięta na margines.

Więcej…

 
 

PDFDrukujEmail

ZŁĄCZA AUDIO

Połączenia źródła i odbiornika sygnału za pośrednictwem okablowania wykonywane jest na dwa zasadnicze sposoby: połączenia stałe oraz połączenia rozłączne/rozrywane. W wypadku połączeń stałych najpopularniejszymi technikami ich wykonywania są: lutowanie, zgrzewanie, złącza śrubowe i sprężynowe, owijanie, zaciskanie. Połączenia rozrywane/rozłączne wykorzystują złącza o specjalnej konstrukcji umożliwiające wielokrotne, łatwe i szybkie łączenie i rozłączanie źródła z odbiornikiem. W zależności od specyfiki i wymagań sygnału, do poprawnego przesłania wymagana jest minimalnie para styków, dla sygnałów stereo i symetrycznych potrzebne są trzy styki itd. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są złącza: RCA (Cinch), Speakon, XLR, Jack 3,5mm, Jack 6,3mm. Ich krótka charakterystyka znajduje się poniżej.

Więcej…

 
 

PDFDrukujEmail

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE OKABLOWANIA I STRATY

Każdy kabel posiada kilka podstawowych właściwości wynikających z jego budowy i użytych materiałów. Parametry te bardzo często mają niebagatelny wpływ na przesyłany sygnał i powstające w nim zmiany. Najbardziej podstawowe właściwości fizyczne kabla to rezystancja, pojemność i indukcyjność. Wielkości te podawane są w odniesieniu do jednego metra lub jego wielokrotności najczęściej kilometra.

Więcej…

 
 

PDFDrukujEmail

KABLE AUDIO

Sygnały elektryczne w technice audio przesyłane są różnego rodzaju kablami/przewodami. W zależności od charakteru i sposobu transmisji kable/przewody posiadają budowę począwszy od dwóch przewodów łączących punkty pomiędzy którymi przesyłany jest sygnał, a skończywszy na rozwiązaniach wielotorowych, dodatkowo ekranowanych w specjalny sposób.

Więcej…

 
 
Copyright © 2024 Kable i złącza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.